Skýcov kaštieľ, zachovaný
Renesančný kaštieľ (podľa niektorých prameňov postavený na gotických základoch). Od 18. storočia chátral a v roku 1888 bol prestavaný na rytiersky zámok. V súčasnosti čiastočne zrekonštruovaný.
Popis
Renesančný kaštieľ (podľa niektorých prameňov postavený na gotických základoch). Od 18. storočia chátral a v roku 1888 bol prestavaný na rytiersky zámok. Spolu s obcou bol vypálený fašistami počas SNP. Zostali len ruiny palácovej izby a veža Nebojsa. V súčasnosti čiastočne zrekonštruovaný.
Poloha N48.502976,E18.420478
Asi 80 m západne od centra obce Skýcov, 458 m.n.m.
Prístup
Zo Zlatých Moraviec autobusom SAD alebo cestou č. 511 smer Partizánske, zastávka Skýcov.
História
Renesančný kaštieľ postavený v roku 1663, no jeho prví vlastníci nie sú známi, pravdepodobne to boli Bebekovci alebo Zápoľskovci. Kaštieľ bol opevnený, s nárožnými vežami. V roku 1813 si ho odkúpilo knieža Arthur Odescalchi. Dal na kaštieli postaviť vežu Neboj sa, kaštieľ obohnal priekopou a opatril padacím mostom. Bol opustený začiatkom 18.storočia a stál v zrúcaninách až do roku 1883, keď prebehla jeho novorománska rekonštrukcia. Bol prebudovaný na spôsob novorománskeho hradu. Jadro tvoril palác stavaný na spôsob obytnej veže s klenutými priestormi a so slávnostnou sálou, osvetlený polkruhovo ukončenými združenými oknami. Na hlavný palác nadväzovala ďalšia jednotraktová obytná budova, ukončená priečnym krídlom, uzatvárajúca spolu s opevnením nádvorie. Hmoty kaštieľa rozčlenili v nároží kruhovou baštou, kruhovou schodišťovou vežou s vysokou strechou v centre súboru s päťbokým štvorpodlažným výstupkom. Nerovné výbežky, hra hmôt a tvarov vytvorili vidinu stredovekého zámku stavaného v 12.-13. storočí. Z kruhovej nárožnej bašty je dobrý výhľad na blízky Hrušovský hrad. V minulosti si signalizovali nebezpečenstvo fakľami. Podľa tradície sú objekty prepojené podzemnou chodbou. V roku 1903 odkúpil skýcovké majetky vrátane kaštieľa arcivojvoda Augustín Habsburský a pripojil k Topoľčianskam. Zámoček bol vypálený pri ústupe nemeckých vojsk počas 2. svetovej vojny spolu s dedinou, za to, že obyvatelia pomáhali partizánom.
V posledných rokoch sa prikročilo k rekonštrukcii kaštieľa, bola vyčistená vodná priekopa a vnútro objektu. V poslednej dobe sa objavili úvahy o jeho možnom využití ako ubytovacieho zariadenia a týmto spôsobom dofinancovať jeho rekonštrukciu.
Literatúra:
Barbora Laucká: Odkaz u Nebojsu
?: Kaštieľ v Skýcove
Jana Beňová: Pod skýcovskou vežou Neboj sa, Práca 1.8.1998