Skýcov kaštieľ, zachovaný

Skýcov « Zlaté Moravce « Nitriansky kraj (Tekovská stolica)

Renesančný kaštieľ (podľa niektorých prameňov postavený na gotických základoch). Od 18. storočia chátral a v roku 1888 bol prestavaný na rytiersky zámok. V súčasnosti čiastočne zrekonštruovaný.

Popis

Renesančný kaštieľ (podľa niektorých prameňov postavený na gotických základoch). Od 18. storočia chátral a v roku 1888 bol prestavaný na rytiersky zámok. Spolu s obcou bol vypálený fašistami počas SNP. Zostali len ruiny palácovej izby a veža Nebojsa. V súčasnosti čiastočne zrekonštruovaný.

Poloha N48.502976,E18.420478

Asi 80 m západne od centra obce Skýcov, 458 m.n.m.

mapa

Prístup

Zo Zlatých Moraviec autobusom SAD alebo cestou č. 511 smer Partizánske, zastávka Skýcov.

História

Renesančný kaštieľ postavený v roku 1663, no jeho prví vlastníci nie sú známi, pravdepodobne to boli Bebekovci alebo Zápoľskovci. Kaštieľ bol opevnený, s nárožnými vežami. V roku 1813 si ho odkúpilo knieža Arthur Odescalchi. Dal na kaštieli postaviť vežu Neboj sa, kaštieľ obohnal priekopou a opatril padacím mostom. Bol opustený začiatkom 18.storočia a stál v zrúcaninách až do roku 1883, keď prebehla jeho novorománska rekonštrukcia. Bol prebudovaný na spôsob novorománskeho hradu. Jadro tvoril palác stavaný na spôsob obytnej veže s klenutými priestormi a so slávnostnou sálou, osvetlený polkruhovo ukončenými združenými oknami. Na hlavný palác nadväzovala ďalšia jednotraktová obytná budova, ukončená priečnym krídlom, uzatvárajúca spolu s opevnením nádvorie. Hmoty kaštieľa rozčlenili v nároží kruhovou baštou, kruhovou schodišťovou vežou s vysokou strechou v centre súboru s päťbokým štvorpodlažným výstupkom. Nerovné výbežky, hra hmôt a tvarov vytvorili vidinu stredovekého zámku stavaného v 12.-13. storočí. Z kruhovej nárožnej bašty je dobrý výhľad na blízky Hrušovský hrad. V minulosti si signalizovali nebezpečenstvo fakľami. Podľa tradície sú objekty prepojené podzemnou chodbou. V roku 1903 odkúpil skýcovké majetky vrátane kaštieľa arcivojvoda Augustín Habsburský a pripojil k Topoľčianskam. Zámoček bol vypálený pri ústupe nemeckých vojsk počas 2. svetovej vojny spolu s dedinou, za to, že obyvatelia pomáhali partizánom.

V posledných rokoch sa prikročilo k rekonštrukcii kaštieľa, bola vyčistená vodná priekopa a vnútro objektu. V poslednej dobe sa objavili úvahy o jeho možnom využití ako ubytovacieho zariadenia a týmto spôsobom dofinancovať jeho rekonštrukciu.

Literatúra:
Barbora Laucká: Odkaz u Nebojsu
?: Kaštieľ v Skýcove
Jana Beňová: Pod skýcovskou vežou Neboj sa, Práca 1.8.1998

Galéria

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Fotografie (7)

Blízke hrady

Hrušov (2 km), Michalov hrad (4 km), Živanska veža (5 km), Topoľčianky (6 km), Čierny hrad (6 km), Veľké Uherce (8 km), Nová Baňa - Zámčisko (8 km), Šimonovany (9 km), Bošany (9 km), Gýmeš (11 km), Nová Baňa - mestský hrad (11 km), Hronský Beňadik (13 km), Oponický hrad (13 km), Breznica (13 km), Žarnovica (14 km), Rudno (14 km), Revište (14 km), Sivý Kameň (16 km), Bánovský hrad (17 km), Hliník nad Hronom (17 km), Diviacka Nová Ves (17 km), Uhrovský hrad (17 km), Tekov (19 km)