4. Stretnutie hradológov Slovenska

14. september 2000 - 17. september 2000

Štrvté stretnutie hradológov na hradoch Trenčín a Uhrovec.

Vážení hradológovia, srdečne Vás pozývam na v poradí už 4.stretnutie priateľov slovenských hradov, ktoré sa bude tentokrát konať na hradoch Trenčín a Uhrovec.

Pripravili sme pre Vás veľmi zaujímavé stretnutie s kastelánom Trenčianskeho hradu pánom Vavrušom. Príchod na hrad Trenčín je o 17.30. O 18.00 sa stretneme s pánom Vavrušom, ktorý nás prevedie hradom Trenčín. Uvidíte miesta kde sa bežný návštevník nedostane a dozviete sa o histórii hradu a o jeho nie ľahkej rekonštrukcii. Tí z Vás, ktorí budú mať záujem prespať v hrade,
prineste si spacáky a karimatky, strecha nad hlavou je zabezpečená. Môžeme prespať v Jeremiášovej bašte - miesta je dosť. Určite sa však ozvite mailom, aby sme vedeli vybaviť prípadne ďaľšie priestory. Ráno bude voľný program v areáli hradu - kto chce fotiť a predpoludním máme pre Vás ďaľší skvelý program - odchod na hrad Uhrovec.
Večerná prehliadka hradu s diskusiou o rekonštrukcii hradu a možnosť prespať v Jeremiášovej bašte v areáli hradu sú určite dôvody zúčastniť sa.

Nadácia na záchranu kultúrneho dedičstva organizuje už druhé stretnutie na hrade Uhrovec. Na prvom stretnutí v dňoch 8.-12. augusta zorganizovala pracovno-propagačné stretnutie priaznivcov hradných ruín. Účastníci odkopali zával, ktorý blokoval vstup do horného nádvoria, z nasucho kladených kameňov zamurovali niekoľko kavern, ktoré ohrozovali statiku objektu, časť areálu vyčistili od náletovej zelene, svah pri vstupe do hradu upravili drevenými zábranami proti zosuvu materiálu. V predbrání hradu umiestnili informačnú tabuľu o jeho histórii a projekte záchrany. Cieľom druhého stretnutia je spevňovanie prístupového chodníku, úprava vyhliadkovej trasy po hrade a čistenie horného nádvoria od náletovej zelene.
Záleží len na Vašej účasti, koľko sa toho podarí urobiť, preto ak môžete, príďte.

Ideálne je spojiť obe stretnutia, hlavne ak nemáte auto. Je veľký predpoklad, že Vás niekto z Uhrovca do Trenčína odvezie.
Takisto je zaujímavé začať prehliadkou v Trenčíne a pokračovať fyzickou prácou na Uhrovci.

A nezabúdajte, že aj Vaše deti určite ocenia takýto poprázdninový dobrodružný víkend.

Prajem veľa pekných zážitkov.
Robo Mazo Mazánik

Organizátor: Robo Mazánik

Ďalšie informácie: www.zamky.sk