Dračí hrádok hrádok, ruina

Stupava « Malacky « Bratislavský kraj (Bratislavská stolica)

Zrúcaniny strážnej veže postavenej pravdepodobne na základe kráľovskej iniciatívy v 13. storočí. Hrádok zanikol pri požiari pravdepodobne počas husitských vpádov na západné Slovensko v prvej polovici 15. storočia.

Popis

Zrúcaniny strážnej veže postavenej pravdepodobne na základe kráľovskej iniciatívy v 13. storočí. Hrádok zanikol pri požiari pravdepodobne počas husitských vpádov na západné Slovensko v prvej polovici 15. storočia.

Poloha N48.254021,E17.111285

Na východnom cípe Kozliska v juhozápadnej časti Malých Karpát pri obci Borinka asi 15 km severne od Bratislavy, 370 m.n.m.

mapa

Prístup

Verejnou dopravou:
Z Bratislavy prímestským autobusom na zastávku Borinka, Staré Pece. Pešo ďalej údolím až po križovatku s žltou . Tu zabočiť po značke doľava do kopca do malého sedielka, kde sa zo značky odpája odbočka na hrádok. Pešia časť trasy trvá asi 20 - 25 minút.
Autom:
Z Bratislavy po ceste I/2 do Stupavy, tu odbočiť smerom na Borinku. Približne 800 metrov za koncom dediny v mieste, kde sa celá dolina skrúca o 90 stupňov je možné zaparkovať. Hrádok sa nachádza na ostrohu nad touto zákrutou. Odtiaľto treba ísť pešo späť po žltej cca 10 - 15 minút.

Pešo z Borinky cez Pajštún:
Z autobusovej zastávky po červenej značke strmo hore na hrad Pajštún a cez kopec Kozlisko na rázcestie turistických značiek. Po žltej smerom na Medené hámre. Tesne pred zostupom značky z hrebeňa odbočuje významová značka k hrádku. Trasa je dlhá asi hodinu a pol.
Pešo z Rače: po modrej alebo zelenej značke na Medené hámre a žltou značkou asi 10 minút do kopca a jej odbočkou na hrádok. Cesta trvá približnie 2 hodiny.

História

Hrádok o ktorého pôvode nie je veľa správ bol postavený v druhej polovici 13.storočia. Zrejme slúžil ako strážny objekt na ochranu cesty cez Malé Karpaty z Jura do Borinky, o čom svedčí absencia palácových stavieb a hospodárskeho zázemia poddanských dedín. Hrádok sa nachádza na bočnom výbežku hlavného hrebeňa Kozliska. Tento je na jednom mieste prerušený priekopou, ktorú v minulosti pravdepodobne premosťovala lávka, po ktorej sa vstupovalo do hrádku. Jeho centrom bola mohutná veža. Zo začiatku bol hrádok opevnený len drevenými palisádami, výraznejšej ochrany sa dočkal až v 15. storočí v období husitských a uhorsko-českých vojen. Hrádok zanikol v druhej polovici 16. storočia.

Spracované na základe:
Jaroslav Nešpor: Tajomstvá Dračieho hrádku
Zdeněk Farkaš: Na Dračom hrádku pri Borinke

Galéria

Fotografie (3)

Fotografie (3)

Fotografie (3)

Historické pohľady (1)

Blízke hrady

Pajštún (2 km), Biely Kameň (4 km), Pezinok - Starý zámok I. (8 km), Pezinok (8 km), Bratislavský hrad (8 km), Pezinok - Starý zámok II. (8 km), Devín (8 km), Čeklís (9 km), Eberhard (11 km), Kuchyňa (12 km), Gerulata (14 km), Rusovský hrad (14 km), Červený Kameň (14 km), Plavecký hrad (18 km)