Komentáre: Bzovík

#4414
vojvoda
neregistrovaný

13.02.2006 08:59
IP:194.160.36.243
Ako to bolo s tym vyskumom? Na vyskum treba mat hlavne dekret a povolenie - pritomnost archeologa nestaci...Vyskum je jedna vec, ale po jeho ukonceni treba do 30dni odovzdat nalezovu spravu...Stalo sa tak?
#4413
BibraX
registrovaný

13.02.2006 01:10
IP:82.119.122.135
:)
Crassus, ale ani ty nemas az tak odlisnu IPcku. Vlastne podla nej si polovicny Mato. Ale mna by teraz snad aj vcelku viac zaujimalo ako je to teraz s tym Matom - Matom - Matejom. A asi ma to aj zaujima viac ako Bzovik. Lebo ako to mato vysvetli, ze jeho IPcka sa objavila tri razy po sebe ale akoze u ineho "user-a".

Ondrej, to myslim vysvetlil s tym Bzovikom asi vcelku podrobne aj ked tu Velku Moravu nespomenul :) A mohol by aspon uviest nieco viac o tom vyskume a pracach, ktore prebehli na "Bzovíčati". Lebo ani na oficialnej stranke toho vela nie je.
#4412
Crassus
registrovaný

13.02.2006 00:09
IP:213.151.248.36
Zaujimave, ked ten isty clovek raz ako Mato kritizuje pracu druhych, potom tako Matej ponuka pomoc a nakoniec zase ako Mato je nastvany na toho predosleho Mata zato, ze pouzil jeho nick. Najvtipnejsie na tom vsetkom je to, ze je to ten isty clovek. Kedy uz ludia pochopia, ze ani cez interznet niesu celkom "persona incognita". IP vsetkych troch je totiz 213.151.234.234 :-)
#4411
mato
neregistrovaný

12.02.2006 21:31
IP:213.151.234.234
mato som ja a ked chces vystupovat pod tym istym menom daj si aspon mato2
#4409
matej
neregistrovaný

12.02.2006 20:42
IP:213.151.234.234
fuu.tak to vas ten Mato riadne napajedil ked ste ziskali prvenstvo v najrosiahlejsom texte-prispevku v tomto fore.ja som bol na bzoviku sice asi iba 2krat podla mna je to tam celkom upravene,aj ked skoda ze vnutorne stavby uz nikto nevskriesi.vsimol som si ze tam pise nieco o signovanych tehlach.tak tie mam aj ja pofotene,nie vsak v prhlave ale su blizko teda aspon myslim ze je to romanska kaplnka aj ked su tam nejake goticke prvky-okna.mozem vam to poslat mailom.nieco podobne som si vsimol aj na hrade červeny kamen mozem poslat aj to na porovnanie. je moznost ked by som mal zaujem vam pomoct aspon prácou?kedze som zamestnany dalo by sa mi iba cez vikendy.ak mate zaujem tu je moja adresa: matejxxxcentrum.sk
#4408
Ondrej
neregistrovaný

12.02.2006 19:18
IP:194.160.169.138
Milý Pán Maťo,

volám sa Ondrej a som jeden z tých, čo robíme letné tábory v Bzovíckej pevnosti. To čo o nás píšete je veľmi skreslené až klamlivé. Odsúdiť je veľmi ľahké. Aby ste si urobili obraz o tých ľudoch, ktorí podľa vašich slov „ prídu do pevnosti, raz za rok trochu vykosia a potom sedia pri táboraku, ktorí tam iba oblbujú mládež stredovekými názormi skazenej Cirkvi...“, ktorých vôbec nepoznáte:
Sme partia ľudí, ktorí sa poznáme, neskrývame sa pred ostatnými a pokúšame sa spraviť niečo pre pevnosť. Väčšinou sme študenti, ktorí nemáme žiadne prostriedky na záchranu. Mnohí nie sme ani z okolia Bzovíka či Krupiny, že by sme mali k pevnosti blízko, či by sme tam vyrastali, že by sme cítili nejakú spolupatričnosť s pevnosťou, atď. Mnohí z nás dokonca pred dvoma rokmi ani nevedeli, že nejaká Bzovícka pevnosť existuje. Niektorí z nás ako bežní návštevníci videli v akom stave je pevnosť, že sa o ňu nik nestará a tak dostali myšlienku niečo spraviť. Neostali len pri slovách.
Pred dvoma rokmi sme začali projekt letného tábora „Bzovík-pevnosť kláštorná“ po vzore Katarínky či Dubovej Colonorum (táborov na záchranu kultúrnych pamiatok, ktoré fungujú už nejakých pár rokov a majú skúsenosti s prácou dobrovoľníkov), kde by mladí ľudia svojou prácou pomohli pri záchrane celého objektu. Projekt nám zastrešilo ZKSM-združenie kresťanských spoločenstiev mládeže, ktoré zastrešuje aj skôr spomínané tábory. Začali sme spolupracovať s Lesníckym a Drevárskym múzeom vo Zvolene, Pamiatkovým úradom v B. Bystrici a rehoľou Minoritov. Na začiatku sme nemali žiadne pracovné náradie ani fin. prostriedky. Tak sme obchádzali sponzorov na náradie a potraviny, zháňali 2 % z dane, písali projekty a zohnali sme si. Za dva roky sme zorganizovali každé leto dva dvojtýždňové turnusy, kde sa vystriedalo 60 mladých ľudí (bez nároku na odmenu) z celého Slovenska i zahraničia, ktorí si na tábor ešte sami finančne prispeli 360,-Sk. Tábor nebol len o zábave pri ohníku, ale pol dňa (min. 4 hod) sa pracovalo. Prvý rok sme hlavne čistili nádvorie pevnosti a ruiny kláštora od odpadkov, sklenených fliaš, trávy, buriny, černičiarov a kríkov. Popritom sme sa snažili dostať pevnosť a tábor do povedomia ľudí a médií. Až toto leto sme sa môhli pustiť do opravy piatich dier na strechách, vykopávok pod vedením archeológa i klčovania stromov vo vodnej priekope. Popritom sme vo vodnej priekope postavili dvojmiestnu latrínu, ktorá slúžila turistom aj domácim. Hovorím slúžila lebo je už zase druhýkrát rozbitá. Ale za to si už môžu domáci. Len neviem, či sa mi už bude chcieť tretí raz stavať latrínu – ten prístup ľudí dosť človeka odradí. Toto leto sa chceme pustiť do ďalších prác...

Teraz niekoľko reakcií na Vás Pán Maťo:
- V prvej vete píšete, že my nič nehľadáme. Ja neviem o ničom konkrétnom, čo by sme mali hľadať. Ak viete, poraďte Nám, budeme Vám vďační. My tam robíme tradičný archeologický prieskum pod vedením archeológa a nenaháňame sa za žiadnymi pokladmi. Tento rok sa robila sonda v pôdoryse románskeho kostola. Našlo sa nejaké murivo ale to sa už treba obrátiť na príslušné inštitúcie. Budúci rok chceme pokračovať a ísť do väčšej hĺbky.
- V druhej vete píšete, že tam iba oblbujeme mládež stredovekými názormi skazenej Cirkvi. Neviem, kto sú tí „oni“ a ako „oblbujeme mládež“, keď tam bola samá mládež a jeden Brat z Františkánskej rehole Minoritov, ktorí tam prišli aj kvôli duchovnému zážitku, keďže boli veriaci. Boli tam ľudia aj iných vierovyznaní, či neveriaci ale neviem o tom, že by im prítomnosť veriacich kresťanov nejako vadila. Ak si myslíte opak, alebo viete o nejakom probléme, tak povedzte konkrétne. A to „stredovekými“ už naozaj nechápem. Ani to „skazenej cirkvy“ ale je to Váš názor a tak ho akceptujem.
- V tretej vete píšete že „tam raz za rok trochu vykosíme a potom sedíme pri táboráku“. Nekosili sme „tam“ len trávu, tiež sa robili vykopávky, merania, potrebnú dokumentáciu, opravili sme 5 dier na strechách, vyklčovali a vyčistili sme jednu stranu vodnej priekopy, vyriadili miestnosti v troch baštách od skál a zeminy, odstránili sme nebezpečné ohniská a spravili ohnisko pri vstupe do pevnosti ...
- Neviem ako ste mysleli to zastieranie činnosti ale my nič netajíme a neukrývame. Ak o niečom viete tak konkretizujte.
- Píšete, že „ani nemáme záujem pozbierať značkami signované stredoveké tehly, ktoré ležia vo vysokej pŕhľave. V pevnosti už nijaká vysoká pŕhľava nie je, lebo sme ju všetku skosili a za 2 mesiace celkového pobytu v pevnosti som si nevšimol žiadne „tehly“. Možno myslíte opracované kamene ale tie sme z časti nádvoria už premiestnili do priestorov Lesníckeho a drevárskeho múzea, kde sú lepšie chránené pred vandalmi, ktorí sa zabávajú hádzaním menších kameňov do drevených striech. Neokresané kamene sú doteraz uložené v kopách na nádvorí. Takže Vám budem tiež vďačný, keď mi poviete, ktoré tehly to máme pozbierať. Uľahčíte nám tým robotu.
- Nakoniec píšete, že „my tie dva percentá z dane, ktoré pýtame, potrebujeme na chod našej viery a nie na záchranu hradu. Prostriedky, ktoré sme dostali z 2 % tvorili doteraz malú časť celkových nákladov. Tí ľudia, ktorí nám venovali svoje 2 % sú asi ľudia, ktorí sami vedia najlepšie, komu ich dajú. Väčšina z nich sú naši priatelia, rodinní príslušníci a priaznivci. Ich to nestojí nič a nám pomôžu, inak by išli štátu. Projekt Bzovík-pevnosť kláštorná nie je len o práci na záchrane pevnosti, je to tiež ponuka stráviť mladým ľuďom určitý čas v zaujímavom prostredí bez vymožeností modernej doby, prekonávanie prekážok medzi veriacimi a neveriacimi, nadobúdanie vzťahu k histórii Slovenska, k pamiatkam a životnému prostrediu. Keď prezentujeme možnosť dať 2 % nám, tak tam aj uvádzame, na čo budú dané prostriedky použité a tu boli práve vymenované.

Keby ste sa Pán Maťo naozaj prišli počas tábora pozrieť do pevnosti ako píšete, toto by ste nenapísali. Vedia ma podráždiť takéto ohováračné články od ľudí, ktorí nás ani nepoznajú. Dúfam ale, že sa všetko vyriešilo a privítal by som ospravedlnenie na tomto fóre. Ak máte záujem môžete sa pridať k nám a spoločne pomôcť zachrániť Bzovícku kláštornú pevnosť, lebo ona je v tejto diskusii dôležitá.

Naša stránka: www.klastor.bzovik.sk Ondrej
#4407
tomi
neregistrovaný

11.02.2006 20:09
IP:213.81.203.253
BibraX, dik za informacie, ani ja neviem nič bližšieho k teme Bzovik=Veľka Morava
#4405
BibraX
registrovaný

11.02.2006 17:58
IP:82.119.122.135
No mozne to je, ale ked tam nikde neuvadzaju nic konkretne. Len to, ze: "História objektu siaha pravdepodobne až do čias Veľkej Moravy o čom svedčí nález staršieho opevnenia, ktorý bol objavený pri posledných rekonštrukčných prácach." Ale kedy to bolo zistene neviem. Do roku 1992 som zmienku o Velkej Morave k Bzovickej pevnosti/klastoru nenasiel. Po roku 1992 tusim prebehli na lokalite akurat obhliadky lokality (existuju nalezove spravy), ale co presne sa tam uskutocnilo to veru neviem. Minuly rok prebehli nejake prace na lokalite ale neviem o tom, ze by prisli na nejake Velkomoravske nalezy. Ale netvrdim, ze s tou Velkou Moravou ide o nejaky omyl. Bzoviku som sa hlbsie nevenoval. Ak niekto nieco vie k tejto teme a nechce si to vziat do hrobu tak nech napise viac.
#4404
tomi
neregistrovaný

11.02.2006 17:35
IP:213.81.203.253
čítal som to na stránke muzeum.sk
#4400
mato
neregistrovaný

11.02.2006 09:50
IP:213.151.234.234
keby hladali mozno by nasli aj ked dosial o tom nie je nic zname,lenze oni nehladaju.chodim tam priebezne pozerat co nove sa tam udeje v suvislosti so zachranou tejto pamiatky ale oni tam iba oblbuju mladez stredovekymi nazormi skazenej cirvkvi.akurat tam raz za rok trochu vykosia a potom sedia pri taboraku.nic proti viere ale zastierat ich cinnost zachranou hradu mi pride trapne.kto ma moznost sa tam pozriet tak mu je to jasne.ani nemaju zaujem pozbierat znackami signovane stredoveke tehly ktore lezia vo vysokej prhlave.oni tie 2% z dane ktore pytaju potrebuju na chod ich viery a nie na zachranu hradu
#4398
BibraX
registrovaný

10.02.2006 20:33
IP:82.119.122.135
to mas odkial s tou Velkou Moravou? Skus byt konkretnejsi.
#4397
tomi
neregistrovaný

10.02.2006 18:49
IP:213.81.202.59
neviete, niečo bližšie o Bzovíku z obdobia Veľkej Moravy, pretože tam vraj našli nedávno opevnenie z tej doby.
#4215
Fekiač Pavel
neregistrovaný

12.01.2006 18:39
IP:195.98.27.144
je to môj rodný kraj.Robte s tým už niečo.Je to krásne miesto.Dajte o tom viac do sveta.
#3302
Karlos
neregistrovaný

12.10.2005 20:01
IP:195.168.13.42
von Schwerzell obrate sa na:
Spravcom je Lesnícke a drevárske múzeum (LDM) Zvolen http://www.muzeum.sk/default.php?obj=hrad&ix=kpb
O hrad sa staraju Zduženie kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) - Mnísi Bzovícki
vid: http://www.hradbzovik.sk/index1.php
Karlos
P.s.: Ako tak sledujem, tak BibraX ma uz predbehol.:-)
#3301
BibraX
neregistrovaný

12.10.2005 19:51
IP:82.119.123.176
von Schwerzell skus http://www.hradbzovik.sk/
#3300
von Schwerzell
neregistrovaný

12.10.2005 19:02
IP:129.132.143.30
nevie niekto ci je Bzovik na predaj??? resp. kto je jeho majitelom?
#1982
Happy
neregistrovaný

25.07.2005 21:45
IP:84.47.115.72
Hesky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!No jo,je hesky...
#641
DALI
neregistrovaný

09.11.2004 15:34
IP:212.5.209.82
OPEVNENIE BZOVIKA... - Okrem vseobecne znameho kamenneho opevnenia s naroznymi bastami a priekopov, opevnenie hradu-pevnosti pozostavalo s drevozemneho opevnenie ktore v dvoch paralelnych liniach sledovalo kamenne opecnenie.
VNUTORNA LINIA OPEVNENIA pozostavala s valu a tak isto v naroziach situovanych bastionoch, ktorych palebna linia kontrolovala vsetky ,,mrtve miesta,, obrany /na rozdiel od kamennych naroznych bast/. Tato cast opevnenia je dolozena pomerne vyraznou konfiguraciou terenu, ktora je vysoka miestami cca az 1.5 - 2 m. Na vonkajsej strane opevnenia bola priekopa, dnes uz pomerne zanesena, splanirovana, ale stale celkom dobre citatelna.
VONKAJSIA LINIA OPEVNENIA pozostavala s valu, ktory sa dodnes dochoval len cca z 1/2 svojho priebehu, cast znicilo polnohospodarske obrabanie pody. Val sa v terene javi ako malovyrazna konfiguracia terenu, dnes vysoka cca 0.5-0.7 m. V svojich osach /nie naroziach/ mal vybudovane 4 raveliny. Cize skor by sa dalo povedat, ze vonkajsie opevnenie tvorili raveliny spojene valom. Predpokladam, ze pred tymto fortifikacnym prvkom sa tiez nachadzala priekopa, zial dnes uz v terene zaniknuta.
Takze aspon takto strucne o ,,malo znamom vonkajsom opevneni,, hradu-pevnosti BZOVIK.
#579
juraj palov
neregistrovaný

21.10.2004 07:35
IP:213.81.174.162
toto leto tam bola hŕba mladých co cistili zrucaniiny a areal uzm to tam vyzerá slušnejšie
#453
Filip Likavcan
neregistrovaný

19.08.2004 16:20
IP:158.195.191.126
Chcem upresnit, ze pevnost nebola znicena 2. sv. vojnou, ale miestnymi, ktori pouzili kamen z neho na stavbu ciest a z casti aj domov.