Bačkov, hrad (zaniknutý)

Obec: Bačkov, Okres: Trebišov, Kraj: Košický, Stolica: zemplínska

Ďalšie názvy

Bačkovský hrad; 1321 Purustyan, 1322 castrum Porostian, Parosthian

Stručný popis

Zaniknutý hrad, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia priamo v obci. Zbúraný na konci 17. storočia. Na jeho mieste bol v roku 1750 postavený kaštieľ, ktorý bol počas druhej svetovej vojny úplne zničený.

Poloha

Priamo v obci Bačkov.


3D hrady


Hrad Beckov


Kamenní strážcovia III


Malé Karpaty 1935

Okolité hrady

Braničev, Parič, Sečovce

História

Hrad bol postavený na začiatku 14.storočia v obci Bačkov. Stalo sa tak pravdepodobne po boji medzi Karolom Róbertom proti zemplínskym zemanom, pri ktorom bol zničený pôvodný Braničevský hrad stojaci severozápadne od obce. Pôvodní zemepáni Bačkova stratili po prehre svoje majetky a noví majitelia vystvali nový hrad priamo v obci. Prvým známym pánom Bačkova a zrejme aj jeho zakladateľom bol bán Miko. Ďalšie osudy hradu sú málo známe. Medzi jeho ďalšími majiteľmi boli napríklad Juraj I. Rákoczi a neskôr Štefan Bocskay, župan Zemplínskej stolice. Ten sa však v roku 1676 zúčastnil na Vesselényiho sprisahanie, ktoré bolo prezradené. Bocskay sa vyhol trestu útekom do Sedmohradska a značná časť hradu bola zbúraná.

V roku 1750 dal majiteľ bačkovského panstva Michal Fischer postaviť na mieste zničeného hradu kaštieľ, ktorý však bol za druhej svetovej vojny úplne zničený.

Literatúra

Polla, Belo: Hrady a kaštiele na východnom Slovensku
Východoslovenské vydavateľstvo. Košice. 1980
Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike
Slovenský úrad geodézie a kartografie. Bratislava. 1990